Velika Depresija je vjerojatno najpoznatija ekonomska kriza u povijesti. Potresla je temelje američke ekonomije kao i cjelokupnu stabilnost europskih ekonomija. Zbog izuzetno sporog i bolnog oporavka, cijelo desetljeće 1930-tih se smatra Velikom Depresijom. No samom početku krize prethodio je nevjerojatan period svjetskog rasta koji je također trajao skoro cijelo desetljeće. 1920-te su bile razdoblje snažnog ekonomskog rasta i općeg blagostanja širenog politikama vlasti, koje su omogućile eksplozivni razvoj graditeljstva i ubrzano povećanje prodaje potrošačkih dobara poput automobila. U tom razdoblju Sjedinjene Američke Države su postala najbogatija zemlja svijeta zahvaljujući industriji usmjerenoj prema masovnoj proizvodnji i društvu sklonom konzumerizmu. U Europi su ekonomije počele cvjetati tek 1924. godine, kada su glavni gradovi vodećih europskih zemalja poput Londona, Berlina i Pariza doživjeli značajan razvoj.

Masovna proizvodnja u tvornicama je omogućila kupnju tehnoloških dobara srednjem sloju. Statistike pokazuju skokove u poslovanjima automobilske, filmske i radio, te kemijske industrije. Popratne posljedice tog razvoja su bile također brojne. Uz nove ceste su se počeli graditi moteli, servisne stanice, trgovine i privatne kuće. Iako skup, radio je postao glavni izvor zabave. Kao prvi masovni medij donio je kulturnu revoluciju kroz jazz i druge vrste glazbe, no istovremeno je stvorio razvoj marketinga koji je također postao masovan preko radijskog oglašavanja. Taj utjecaj je lako vidljiv čak u današnjim vremenima, dovoljno je upaliti radio ili televizor. U 1925. godini je izumljena električna snimka čime su postavljeni temelji za kasniju komercijalnu prodaju ploča. Hollywood je postao globalni fenomen, najviše zahvaljujući činjenici da su filmovi bili jeftini i dostupni. Prvi prekoatlanski let je ostvaren 1927. čime je Charles Lindbergh ušao u povijest te okrenuo novu stranicu u povijesti zrakoplova. Aleksandar Fleming je u tom razdoblju proučavao primjene penicilina, što se tek kasnije komercijaliziralo u 1940-tima. Od društvenih događanja u ovom periodu važno je napomenuti kako su se žene konačno izborile za političku jednakost. Kad se sve skupa zbroji, čini se šašavim očekivati poslije takvog značajnog razdoblja rasta u svakom društvenom, tehnološkom, industrijskom i međunarodnom smislu očekivati krizu svjetskih razmjera. No ipak, ona se polako nadvila nad horizontom te čekala svoj dan koji je došao slomom američke burze te uzrokovao domino efekt u svjetskim ekonomijama.
Nastavak članka: Velika depresija 1929: uspon i pad
Sve isto ko 2009-2012 priprema za veliku depresiju2014.
OdgovoriIzbrišiAko nekog zanima dobar članak o depresiji i želio bi ga pročitati može to učiniti na ovom linku. - depresivnost
OdgovoriIzbrišiJoš 5 tjedana do otvaranja karata. Da vidimo tko ima flush, a tko blefira.
OdgovoriIzbriši